Published On: oktoober 14, 2023668 words3.3 min read
Kas sina ei tahaks teada, kuidas need lillemassid meie lillepoodi liiguvad? Kui vastus on jah, siis võta veidike aega ja loe sellest teekonnast lähemalt. Proovime anda hea ja lihtsasti arusaadava ülevaate.

Meie lillepood sai hiljuti 26 aastaseks. Päris elukogenud juba. Oleme selle perioodi jooksul ikka väga palju lillede importimise erinevaid kanaleid läbi kolistanud ning siiralt huviga jälginud, kuidas aeg kõik süsteemid väga radikaalselt ümber kirjutab. Ei hakka siinkohal heietama, mis kunagi oli. Kel selle vastu suurem huvi, võib meile rahulikult soovi avalduse saata ja saame pikemalt sel teemal arutleda :)

Kust me lilled siis ostame?
Hollandist oleks väga üldistav vastus. Tegelikult on need kanalid veidi pikemad kui lihtsalt otse ja Hollandist. Meie tellime üks kord nädalas Hollandi hulgilaost C.J. Vianen kaupa. Valik on lai, aga tõsi, sõltub mis ajal sinna ringi surfama minna. Väga viimasel minutil alati kõike pole või on vähem. Transpordi saab hulgilaost tellida paari Eesti ettevõtte kaudu, kes siis õigel päeval hulgilaost kastid peale korjavad. Igale transpordi kastile pannakse peale toote koodiga kleeps, ning ostja kood. Transpordi hind sisaldab nii kasti maksumust kui ka kogu transporditeed Eestisse, mis tehakse suurte rekkatega. Lilli vedavates suurtes autodes on 3-7 kraadi sooja. Ning enamasti võtab transport aeg 2 ööpäeva. Lilled on pakendatud paberitesse või kiledesse. Palju sõltub, mis tootega tegu. Roose saab osta 5-20 kaupa, rohelisi lehti paki või alates 10-50 kaupa. Mõned tooted on pakis 25 varre kaupa ning see on siis ka hulgilao poolt määratud miinimumkogus meile antud toote soetamisel. Jah, vahel on need miinimum kogused üsna suured, kuid õnneks on antud ladu olnud väga paindlik, ning ka väikestele lillepoodidele vastu tulnud ja miinimum koguseid vähendanud.

Kui aga on vaja lilli kiiremini, kui need mis me Hollandi hulgilaost valime? 
Siis kasutame Eestis asuvaid hulgiladusid. Eks need on ka ajaga olnud erinevaid ja ka ajas on nad päris palju muundunud. On läinud veebipõhisemaks ning kohati ka paindlikumaks.  Kahjuks üldistavaks märksõnaks ei saa paindlikkust pidada, sest hulgiladudes on ka omad head ja vead. Täiesti sõltub, kellega seal suhelda.
Aga jah, Eesti hulgiladudel on ka omad kaubapäevad. Ning siis saab nende parima valikuga tutvuda hinnakirja või veebikeskkonna vahendusel. Peamised hulgilaod, kellelt me iga nädalaselt kaupa lisaks saame on Nurmiko ja Floreana. Lillede miinimumkoguste nõue on siin sama ja suhteliselt sarnane Hollandi hulgilao omaga. Valik aga loomulikult oluliselt kesisem. Mitte halb, aga kitsam. Eesti hulgilaod peavad silmas pidama oma klientuuri peamisi eelistusi ja kahjuks piirdub see suures osas krüsanteemi, gerbera ja roosiga. Aga et nüüd liiga ei teeks, siis tuleb aeg ajalt ikka päris kenasid ja üllatavaid materjale neilegi müüki.

Mis variandid veel on?
Veel on meie oma Eesti väikesed lillekasvatajad. Nemad on meie absoluutsed lemmikud ♥
Jah, see on pigem ka veidi hooajalisem, aga tegelikult saab kodumaist toodangut vähemalt 10 kuud aastas. Aasta alguses ajatatud tulbid, millele järgnevad nartsissid. Seejärel tulevad esimesed lõvilõuad ning algab suvelillede hooaeg, kus kohtab palju, palju põnevat nagu rukkililled, kosmosed, hirss, päsmaslill, pruudisõlg, levkoi ja ilmselgelt on neid toredusi veel ja veel. Sügiseks saabuvad imelised daaliad, astrid ja krüsanteemid. Ei saa unustada ka potililli, mida saab samuti 8 kuu vältel täiesti kodumaist ja eriti kaunist.

 

Miks eelistada kodumaist?

  • kaup on värskem, sest tarneahel on kiirem!
  • toetame Eesti kasvatajate tööd!
  • Taimed ja lilled on suurepärase kvaliteediga!
  • Kodumaised potililled on karastunud meie kliimas ja on püsivamad!
  • Kodumaised lõikelilled püsivad tõeliselt hästi vaasis!

Peamised kodumaised kasvatajad on erinevad väiksed FIE-d, Lööra talu ja potilli kasvatab Blave Kaubandus.

Sellega saab joone tõmmata alla, kuidas jõuavad lilled meie lillepoodi. Järgmises postituses aga näitame, kuidas on lilled pakitud, kui nad meie lillepoodi saabuvad. Või kas kõiki lilli peab pakkima? Ja kuidas peab neid pakkima?

Ilusat sügist Kolm Lille lillepoe poolt

Vaata lisaks veel…